Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023

Na ziemi olkuskiej żyje już jedynie trzech członków powojennego antykomunistycznego podziemia. Są to por. Edmund Rogalski z Armii Podziemnej, pan Adolf Cieślik z organizacji „Wolne Życie” oraz ppor. Henryk Rotarski z organizacji Dalszy Ciąg Armii Podziemnej.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podjęliśmy dwie inicjatywy. 1 marca 2023 r. zorganizowaliśmy spotkanie z panem Adolfem Cieślikiem w Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu oraz przeprowadziliśmy lekcję pt. „Żołnierze wyklęci ziemi olkuskiej” w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu.

Uczniowie „Mechanika” mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wspomnień uczestnika powojennego ruchu oporu i więźnia okresu stalinowskiego. Organizacja młodzieżowa „Wolne Życie” funkcjonowała w latach 1952-1953 na terenie powiatu olkuskiego. Należeli do niej uczniowie Technikum w Bolesławiu, Technikum Mechanicznego w Olkuszu i Gimnazjum w Olkuszu. Powstała jako wyraz sprzeciwu wobec podporządkowania Polski wpływom sowieckim. Część członków była uzbrojona, reperowaniem broni zajmował się Adolf Cieślik. W lutym 1953 r. bezpieka rozpracowała organizację i aresztowała jej działaczy. Po śledztwie w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Olkuszu odbył się proces przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie. Adolf Cieślik został skazany na 5 lat więzienia. Karę odbył w więzieniu w Jaworznie.

Zajęcia w „Ekonomiku” dotyczyły tematu żołnierzy wyklętych w lokalnym wymiarze. Konrad Kulig i Mateusz Radomski z zarządu naszego Koła przybliżyli uczniom historię oddziału Edwarda Kaziora „Lota”, organizacji Dalszy Ciąg AK, olkuskich struktur Narodowych Sił Zbrojnych, Brygad Wywiadowczych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Młodzieży Armii Krajowej ze Skały, Armii Podziemnej z Wolbromia oraz organizacji „Wolne Życie” . Na koniec jedna z naszych rekonstruktorek, Maria Piątek, wyjaśniła zebranym na czym polega rekonstrukcja historyczna i zachęciła słuchaczy do zaangażowania się w szeregach naszego stowarzyszenia.

Autorami zdjęć są Mariusz Grewenda i Mateusz Radomski.

Polecane

IV Manewry Partyzanckie

IV Manewry Partyzanckie

Zmarł por. Edmund Rogalski

Zmarł por. Edmund Rogalski

1,5% podatku dla naszego Koła

1,5% podatku dla naszego Koła

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: