Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Przełom grudnia i stycznia to czas na finał akcji „Paczka dla Kombatanta”. Dzięki wsparciu lokalnych szkół, harcerzy oraz osób prywatnych, kombatanci z ziemi olkuskiej mogli ucieszyć się paczkami świątecznymi i własnoręcznie wykonanymi przez młodzież kartkami z życzeniami. Prezenty otrzymało w sumie 31 osób: weterani walk o niepodległość, więźniowie niemieckich oraz komunistycznych obozów i więzień, Sybiracy, a także wdowy po żołnierzach AK (członkinie-podopieczne ŚZŻAK). W paczkach znalazły się m.in. produkty żywnościowe i higieniczne, książki, krzyżówki czy łamigłówki. Nie mniej ważne od paczek były własnoręcznie wykonane przez uczniów i harcerzy kartki z płynącymi z serc młodzieży życzeniami świątecznymi. Średnia wieku obdarowanych osób to 94 lata, zaś najstarszej z nich biegnie 102. rok życia.

W inicjatywę włączyły się:
– Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu
– Szkoła Podstawowa im. Władysława Gnysia w Żuradzie
– Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu
– Zespół Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu
– Hufiec ZHP Olkusz im. Bohaterów Powstania Styczniowego
– oraz państwo Pawełczykowie z Olkusza.

Kolportażem paczek i kartek zajęli się wolontariusze z kół Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu i Kluczach. Dzięki inicjatywie harcerzy do kombatantów dotarło również Betlejemskie Światło Pokoju. Płomień zapalony został w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W tym roku akcja przekazywania światła odbywa się pod hasłem „Czyńmy pokój”. Inicjatywa była również okazją do wręczenia odznaczeń nadanych przez Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy AK. Medal „Wierni Akowskiej Przysiędze” otrzymała major Eleonora Trąba.

– Paczki, choć zaledwie czymś fizycznym, stają się dla nas pretekstem do wyjątkowych odwiedzin, pełnych głębokiej refleksji i serdeczności. To nie tylko gest przesyłania drobnego upominku, ale subtelna forma wyrażenia wdzięczności i szacunku wobec tych, którzy są dla nas prawdziwymi bohaterami. Uśmiech i radość z naszych odwiedzin to najlepszy prezent, jaki możemy dostać w zamian

– mówi Paulina Bochenek, skarbnik Koła ŚZŻAK w Olkuszu.

Z kolei Wiktoria Grewenda, która pierwszy raz brała udział w inicjatywie, zaznacza:

– Moje wrażenia z rozwożenia paczek są bardzo pozytywne. Dało mi to poczucie zrobienia czegoś miłego dla innej osoby, a także była to realna pomoc dla kombatantów. Szczera radość w oczach obdarowywanych (i ich rodzin) jest bezcenna.  Bardzo fajna akcja, która jest wartościowa dla obu stron.


Według danych Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na ziemi olkuskiej wciąż może mieszkać niecałe 50 osób posiadających uprawnienia kombatanckie. Statystyka ta dotyczy ziemi olkuskiej w jej historycznym zasięgu, czyli w granicach przedwojennego powiatu olkuskiego. Zgodnie z ustawą o kombatantach, uprawnienia kombatanckie przysługują m.in. żołnierzom Wojska Polskiego z 1939 roku, żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, 1. i 2. Armii Wojska Polskiego, a także członkom konspiracji i partyzantom, więźniom obozów koncentracyjnych i zesłańcom na Syberię, represjonowanym w okresie stalinizmu oraz żołnierzom ludowego Wojska Polskiego z poboru z lat 1945-1947.

Niestety nie mamy kontaktu ze wszystkimi osobami, które posiadają uprawnienia kombatanckie na ziemi olkuskiej. Jeśli znają Państwo kombatanta, który mógłby skorzystać z akcji – zapraszamy do kontaktu.

Polecane

Zmarł por. Edmund Rogalski

Zmarł por. Edmund Rogalski

1,5% podatku dla naszego Koła

1,5% podatku dla naszego Koła

Zakończenie projektu 80. rocznicy obchodów Zgrupowania Partyzanckiego AK „Surowiec”

Zakończenie projektu 80. rocznicy obchodów Zgrupowania Partyzanckiego AK „Surowiec”

Zadanie wykonane – Paczka dla Kombatanta 2023

Zadanie wykonane – Paczka dla Kombatanta 2023

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: