Zakończenie projektu 80. rocznicy obchodów Zgrupowania Partyzanckiego AK „Surowiec”

Zakończenie projektu 80. rocznicy obchodów Zgrupowania Partyzanckiego AK „Surowiec”

Rok 2023 upłynął pod znakiem realizacji projektu 80. rocznicy obchodów Zgrupowania Partyzanckiego AK „Surowiec”. Organizatorami akcji były olkuskie oddziały PTTK i Światowego Związku Żołnierzy AK. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Sukcesem zakończył się 37. Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. W tym roku trasa wiodła od Poręby Dzierżnej do Miechówki w powiecie olkuskim. Na starcie stanęło aż 15 drużyn! Obstawę Rajdu stanowiło 20 rekonstruktorów. Łącznie w Rajdzie wzięło udział ponad 100 osób. Honorowym gościem był por. Czesław Grzanka „Scyzoryk”.

W ciągu roku prowadzona była również szeroko zakrojona akcja promocyjna – spotkania z mieszkańcami, klip filmowy i sesja zdjęciowa z udziałem rekonstruktorów, podcast. Efekt akcji to „Partyzanckie wspomnienia. Tom IV”.

Zgrupowanie „Surowiec” powstało 21 VIII 1943 r. Operując do X 1944 r. na ziemi olkuskiej przeprowadziło liczne akcje przeciw okupantowi, konfidentom i bandom rabunkowym. Przez jego szeregi przewinęło się około 400 żołnierzy. W X 1944 r., oddział przemaszerował w Beskid Makowski. Do najsłynniejszych akcji należą opanowanie Wolbromia w nocy 25/26 VII 1944 r., przedarcie się przez obławę w przysiółku Błojec 16 VI 1944 r., akcja na magazyn broni w Fabryce „Olkusz”, zdobycie broni w niemieckich koszarach w Jaroszowcu i okopach k. Kolbarku (VIII 1944 r.), pomoc żołnierzom warszawskiego „Parasola” w odskoku po akcji „Koppe”, a także wyrwanie się z obławy pod Harbutowicami i udział w walkach o Maków Podhalański w I 1945 r. Żołnierze oddziału otrzymali najwyższe odznaczenie wojskowe – Virtuti Militari, w tym kpt. „Hardy”, jeden z najbardziej znanych dowódców partyzanckich w Małopolsce [por. G.
Woźnica, Oddział „Hardego”, Warszawa 1981; Śladami AK w Małopolsce, cz. 2, red. A. Bąk, M. Bik, O. Grott, M. Karolczuk Kraków 2021; Partyzanckie Wspomnienia. Tom III, red. K. Kulig, M.Radomski, Olkusz 2021].

Więcej informacji znajdziecie w zakładce Nasze publikacje.

Polecane

IV Manewry Partyzanckie

IV Manewry Partyzanckie

Zmarł por. Edmund Rogalski

Zmarł por. Edmund Rogalski

1,5% podatku dla naszego Koła

1,5% podatku dla naszego Koła

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: