Światowy Związek Żołnierzy AK Olkusz

Światowy Związek Żołnierzy AK Olkusz

Rekonstrukcja historyczna

Jedną z form naszej działalności jest rekonstrukcja historyczna. W ramach trzech projektów rekonstrukcyjnych staramy się odtwarzać sylwetki sprzed lat, poznając i popularyzując dany wycinek dziejów. Organizujemy i bierzemy udział w inscenizacjach historycznych, planach filmowych, rajdach i grach miejskich, zlotach, manewrach i piknikach. Przeprowadzamy także lekcje historii w szkołach i instytucjach kultury.

Wydajemy też własny kalendarz, który możecie zobaczyć TUTAJ.

Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany rozpoczęciem przygody z rekonstrukcją historyczną – pisz lub dzwoń śmiało!

1. PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE podczas II wojny światowej

Nasz pierwotny i najdłużej prowadzony projekt „Podziemie niepodległościowe podczas II wojny światowej” obejmuje odtwarzanie sylwetek żołnierzy Armii Krajowej, żołnierzy wyklętych oraz formacji walczących z podziemiem (niemieckich formacji przeciwpartyzanckich oraz powojennego komunistycznego aparatu bezpieczeństwa i ludowego Wojska Polskiego). Szczególnie koncentrujemy się na oddziałach partyzanckich operujących na ziemi olkuskiej, w tym zgrupowaniu partyzanckim „Surowiec” pod dowództwem Gerarda Woźnicy „Hardego”.

2. MODA DAMSKA lat czterdziestych XX w.

Prężnie rozwija się nasza sekcja rekonstruktorek. Bazując na zdjęciach, filmach i wspomnieniach z epoki, kobiety odtwarzają ubrania, rekwizyty oraz oczywiście fryzury sprzed osiemdziesięciu lat. Część strojów przygotowują własnoręcznie, począwszy od zaprojektowania, przez zakup materiałów, aż do wykonania.

3. Grupa Rekonstrukcji Historycznej V BATALION STRZELCÓW OLKUSKICH

GRH V Batalion Strzelców Olkuskich to projekt rekonstrukcyjny prowadzony przez nas we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Olkuszu oraz Oddziałem PTTK w Olkuszu. Odtwarzamy sylwetki żołnierzy pierwszej ochotniczej olkuskiej formacji odrodzonego w 1918 r. Wojska Polskiego – V Batalionu Strzelców Olkuskich. Prezentowane przez nas umundurowanie i wyposażenie jest charakterystyczne dla okresu walk o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1914-1921. Zajmujemy się także odtwarzaniem sylwetek żołnierzy armii carskiej i austro-węgierskiej z okresu I wojny światowej.

Więcej informacji o GRH V Batalion Strzelców Olkuskich można znaleźć na profilu na Facebooku.

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: