Zmarł por. Mieczysław Rosół „Wąsik”
Pogrążeni w smutku informujemy, że dziś zmarł najstarszy weteran walk o niepodległość z ziemi olkuskiej – por. Mieczysław Rosół „Wąsik”. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Obwodu Olkusz AK oraz partyzantem zgrupowania „Marcina”. Za kilka tygodni skończyłby 103 lata
Uroczystości pogrzebowe śp. Pana Porucznika odbędą się w sobotę 18 lutego 2023 r. w Żarnowcu. Msza święta rozpocznie się w kościele pw. Narodzenia NMP o godz. 12:00.
Mieczysław Rosół urodził się 11 kwietnia 1920 r. w Woli Libertowskiej w gminie Żarnowiec (ówczesny Powiat Olkusz). W maju 1942 r. został zaprzysiężony do konspiracji niepodległościowej przez kpr. pchor. Jerzego Zagałę. Został żołnierzem placówki AK w Kidowie, wchodzącej w skład Obwodu Olkusz „Olga”. Brał udział m.in. w szkoleniach prowadzonych przez ppor. Antoniego Janiszewskiego „Jawora”, likwidacji ksiąg gminnych i likwidacji konfidentów niemieckich w Wolbromiu. Wiosną 1944 r. cudem uciekł przed aresztowaniem przez Niemców i dołączył do oddziału partyzanckiego ppor. Zenona Siudy „Volta” w zgrupowaniu por. Mieczysława Tarchalskiego „Marcina”. Z bronią w ręku brał udział m.in. w akcji zdobycia Włoszczowej oraz potyczce przy gajówkach na Zwierzyńcu. Podczas walk partyzanckich został ranny w głowę i rękę. W oddziale leśnym spędził ponad pół roku, następnie został skierowany na melinę, dla podratowania zdrowia. Po wojnie był represjonowany przez Urząd Bezpieczeństwa, przesłuchiwany był w PUBP w Olkuszu.
Por. Rosół był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przez wiele lat dbał o upamiętnienie kolegów z AK poległych w walce przez organizację obchodów potyczki na Zwierzyńcu. Chętnie dzielił się wspomnieniami i spotykał z młodzieżą, a mimo podeszłego wieku nadal uczestniczył w uroczystościach patriotycznych. Jest bohaterem filmu „100 lat dla Polski” (prod. TVP Kielce). Został odznaczony m.in.:
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami
- Krzyżem Partyzanckim
- Krzyżem Armii Krajowej
- Odznaką Pamiątkową Akcji „Burza”
- Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
- Medalem Zwycięstwa i Wolności
- Medalem „Pro Patria”
- Medalem „Za Zasługi dla ŚZŻAK”
- Medalem „Wierni Akowskiej Przysiędze”
- odznaką pamiątkową „Kolumbowie Rocznik ’20”
Wspomnienia śp. Pana Porucznika są dostępne w poniższych materiałach.