Zmarł kpt. Witold Orczyk „Lipski”

Zmarł kpt. Witold Orczyk „Lipski”

Pogrążeni w smutku informujemy, że 12 grudnia 2020 r. w wieku stu lat zmarł kpt. WITOLD ORCZYK „LIPSKI” – żołnierz Armii Krajowej w Obwodzie Olkusz, partyzant oddziału „Szarańcza”, członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 16 grudnia (środa) o 12:00 mszą świętą w bazylice NSPJ w Strzemieszycach-Dąbrowie Górniczej.

Witold Orczyk (drugi od prawej), lato 1944 r. Zb. Jerzego Wesołowskiego.

Witold Orczyk urodził się w 1920 r. w Sułoszowej (pow. Olkusz). Podczas II wojny światowej od 1940 r. działał w Związku Walki Zbrojnej, następnie był członkiem Batalionów Chłopskich i żołnierzem Armii Krajowej w Obwodzie Olkusz oraz partyzantem oddziału „Szarańcza”. Od 1946 r. działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, za co został aresztowany i skazany przez władze komunistyczne na 10 lat więzienia. Był wieloletnim czynnym działaczem kombatanckim. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Batalionów Chłopskich, Krzyżem Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Kpt. Witold Orczyk o likwidacji niemieckiego konfidenta:

Kpt. Witold Orczyk o aresztowaniu przez NKWD:

Polecane

102. urodziny Mieczysława Rosoła „Wąsika”

102. urodziny Mieczysława Rosoła „Wąsika”

Pożegnaliśmy śp. ppor. Brunona Piekarskiego

Pożegnaliśmy śp. ppor. Brunona Piekarskiego

Zmarł ppor. Brunon Piekarski

Zmarł ppor. Brunon Piekarski

Światełko dla Bohatera

Światełko dla Bohatera

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: