Zmarł kpt. Witold Orczyk „Lipski”

Zmarł kpt. Witold Orczyk „Lipski”

Pogrążeni w smutku informujemy, że 12 grudnia 2020 r. w wieku stu lat zmarł kpt. WITOLD ORCZYK „LIPSKI” – żołnierz Armii Krajowej w Obwodzie Olkusz, partyzant oddziału „Szarańcza”, członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Kawaler Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 16 grudnia (środa) o 12:00 mszą świętą w bazylice NSPJ w Strzemieszycach-Dąbrowie Górniczej.

Witold Orczyk (drugi od prawej), lato 1944 r. Zb. Jerzego Wesołowskiego.

Witold Orczyk urodził się w 1920 r. w Sułoszowej (pow. Olkusz). Podczas II wojny światowej od 1940 r. działał w Związku Walki Zbrojnej, następnie był członkiem Batalionów Chłopskich i żołnierzem Armii Krajowej w Obwodzie Olkusz oraz partyzantem oddziału „Szarańcza”. Od 1946 r. działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, za co został aresztowany i skazany przez władze komunistyczne na 10 lat więzienia. Był wieloletnim czynnym działaczem kombatanckim. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Batalionów Chłopskich, Krzyżem Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.

Kpt. Witold Orczyk o likwidacji niemieckiego konfidenta:

Kpt. Witold Orczyk o aresztowaniu przez NKWD:

Polecane

Sukces 37. Rajdu „Hardego”

Sukces 37. Rajdu „Hardego”

Zapraszamy na Rajd „Hardego”!

Zapraszamy na Rajd „Hardego”!

Rekonstrukcja potyczki pod Udorzem z 1944 r.

Rekonstrukcja potyczki pod Udorzem z 1944 r.

Zapraszamy na inscenizację potyczki pod Udorzem

Zapraszamy na inscenizację potyczki pod Udorzem

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: