Wystawa ,,Partyzanckie wspomnienia” gotowa!

Wystawa ,,Partyzanckie wspomnienia” gotowa!

Od piątku 23 września na olkuskim rynku można oglądać wystawę pt. ,Partyzanckie wspomnienia. Polskie Państwo Podziemne na ziemi olkuskiej.” Opowiada ona słowami samych członków miejscowej konspiracji o wydarzeniach, ludziach i innych kwestiach związanych z ruchem oporu na tym terenie. Autorami opracowania merytorycznego są Konrad Kulig i Mateusz Radomski z naszego Koła, a oprawą graficzną zajęła się Katarzyna Kulman.

Ma ona charakter popularnonaukowy. Otwiera ją słowo od burmistrza Olkusza — Romana Piaśnika. Następnie w krótkim wprowadzeniu dowiemy się o realiach II wojny światowej na ziemi olkuskiej. Kolejne plansze opowiadają historię poszczególnych formacji działających na terenie naszej małej ojczyzny o różnym pod względem politycznych pochodzeniu (ludowym i robotniczym). Ponadto poznamy dzieje Oddziału Gerarda Woźnicy ,,Hardego”, Jana Pieńkowskiego ,,Mohorta” i Felicji Grzywnowicz ,,Litwinki”. Nie pominięto również udziału kobiet w tych działaniach. Całość zamyka kilkadziesiąt biogramów członków podziemia.

W niedzielę (26 września) twórcy opowiedzieli pokrótce o najważniejszych aspektach wystawy. Będzie ona dostępna do 15 października 2021 r. Film z premierowego oprowadzania dostępny jest na portalu Facebook.

Cały czas można ją oglądać w formie cyfrowej — TUTAJ.

Fotografia w nagłówku aut. Pawła Mocnego.

Polecane

Nasi weterani odznaczeni

Nasi weterani odznaczeni

Ku pamięci żołnierzom AK!

Ku pamięci żołnierzom AK!

Nowy Zarząd!

Nowy Zarząd!

Manewry Partyzanckie AD 2022

Manewry Partyzanckie AD 2022

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: