Światełko dla Bohatera

Światełko dla Bohatera

14 lutego obchodziliśmy 80. rocznicę powołania Armii Krajowej. W całym kraju (i nie tylko) odbywały się różnego rodzaju uroczystości od państwowych, przez lokalne po całkowicie prywatne. Choć od tego czasu minęło wiele lat, a ostatni świadkowie historii, będąc już w podeszłym wieku, pozostają wśród nas, to pamięć o największej podziemnej armii świata pozostaje żywa. Również, a może przede wszystkim Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej postanowił zorganizować ogólnopolską akcję Światełko dla Bohatera z AK. Odpowiedzieliśmy na to wezwanie bez zastanowienia.

Stojąca na czele Zarządu Głównego ŚZŻAK Pani Prezes Teresa Stanek ps. Mitsuko tak wyjaśniła cel i zasady wspomnianego przedsięwzięcia:

Zwracam się do wszystkich Polaków, szczególnie do młodych, aby sprawdzili, gdzie znajduje się najbliższe miejsce upamiętniające żołnierzy AK i aby zapalili tam światła pamięci.

Pod tablicą poświęconą Mieczysławowi Karwińskiego ps. Orlikowi akcję zainaugurował Prezes Honorowy Koła Olkusz ŚZŻAK – Ryszard Kowal (drugi od lewej), wraz z Ryszardem Nowakowskim synem Edwarda Nowakowskiego ps. Bąk (pierwszej z prawej) oraz druhem Sławomirem ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Hufiec Olkusz.

Kilkudziesięcioosobowa grupa członków i sympatyków naszego Koła odwiedziła w niedzielę 13 lutego kilkadziesiąt miejsc na terenie całego województwa małopolskiego i części śląskiego. Nie obyło się bez nocnych wędrówek przez lasy, gdzie niegdyś swoje obozowiska mieli partyzanci, a także bez wizyt na wielu nekropoliach. Choć pogoda nie rozpieszczała, to udało się zapalić świeczkę bądź znicz przy wielu pomnikach, grobach i pamiątkowych płytach. Byliśmy m.in. na mogile Gerarda Woźnicy „Hardego” w Poroninie, przy pomnikach upamiętniających potyczki w Jaroszowcu, Udorzu, czy Zadrożu. Poniżej pełna fotorelacja z tego przedsięwzięcia:

Polecane

IV Manewry Partyzanckie

IV Manewry Partyzanckie

Zmarł por. Edmund Rogalski

Zmarł por. Edmund Rogalski

1,5% podatku dla naszego Koła

1,5% podatku dla naszego Koła

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: