Światełko dla Bohatera

Światełko dla Bohatera

14 lutego obchodziliśmy 80. rocznicę powołania Armii Krajowej. W całym kraju (i nie tylko) odbywały się różnego rodzaju uroczystości od państwowych, przez lokalne po całkowicie prywatne. Choć od tego czasu minęło wiele lat, a ostatni świadkowie historii, będąc już w podeszłym wieku, pozostają wśród nas, to pamięć o największej podziemnej armii świata pozostaje żywa. Również, a może przede wszystkim Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej postanowił zorganizować ogólnopolską akcję Światełko dla Bohatera z AK. Odpowiedzieliśmy na to wezwanie bez zastanowienia.

Stojąca na czele Zarządu Głównego ŚZŻAK Pani Prezes Teresa Stanek ps. Mitsuko tak wyjaśniła cel i zasady wspomnianego przedsięwzięcia:

Zwracam się do wszystkich Polaków, szczególnie do młodych, aby sprawdzili, gdzie znajduje się najbliższe miejsce upamiętniające żołnierzy AK i aby zapalili tam światła pamięci.

Pod tablicą poświęconą Mieczysławowi Karwińskiego ps. Orlikowi akcję zainaugurował Prezes Honorowy Koła Olkusz ŚZŻAK – Ryszard Kowal (drugi od lewej), wraz z Ryszardem Nowakowskim synem Edwarda Nowakowskiego ps. Bąk (pierwszej z prawej) oraz druhem Sławomirem ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Hufiec Olkusz.

Kilkudziesięcioosobowa grupa członków i sympatyków naszego Koła odwiedziła w niedzielę 13 lutego kilkadziesiąt miejsc na terenie całego województwa małopolskiego i części śląskiego. Nie obyło się bez nocnych wędrówek przez lasy, gdzie niegdyś swoje obozowiska mieli partyzanci, a także bez wizyt na wielu nekropoliach. Choć pogoda nie rozpieszczała, to udało się zapalić świeczkę bądź znicz przy wielu pomnikach, grobach i pamiątkowych płytach. Byliśmy m.in. na mogile Gerarda Woźnicy „Hardego” w Poroninie, przy pomnikach upamiętniających potyczki w Jaroszowcu, Udorzu, czy Zadrożu. Poniżej pełna fotorelacja z tego przedsięwzięcia:

Polecane

Paczka dla Kombatanta

Paczka dla Kombatanta

Inscenizacja bitwy pod Krzywopłotami

Inscenizacja bitwy pod Krzywopłotami

Na szlakach 36. Rajdu „Hardego”

Na szlakach 36. Rajdu „Hardego”

Nasi weterani odznaczeni

Nasi weterani odznaczeni

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: