Setne urodziny kpt. Witolda Orczyka „Lipskiego”

Setne urodziny kpt. Witolda Orczyka „Lipskiego”

28 maja 2020 r. setne urodziny obchodził kapitan Witold Orczyk „Lipski”. W inicjatywę uhonorowania jubilata włączyli się m.in. członkowie i sympatycy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz samorządowcy z rodzinnej miejscowości kombatanta.

Fot. Jarosław Orczyk.

Witold Orczyk urodził się 28 maja 1920 r. w Sułoszowej (pow. Olkusz). Podczas II wojny światowej od 1940 r. działał w Związku Walki Zbrojnej, następnie był członkiem Batalionów Chłopskich i żołnierzem Armii Krajowej w Obwodzie Olkusz oraz partyzantem oddziału „Szarańcza”. Od 1946 r. działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, za co został aresztowany i skazany przez władze komunistyczne na 10 lat więzienia. Jest wieloletnim czynnym działaczem kombatanckim.

Z okazji 100. rocznicy urodzin w imieniu Samorządu Gminy Sułoszowa oraz jej mieszkańców składamy serdeczne gratulacje oraz życzenia wszelkiej pomyślności, samych szczęśliwych chwil w gronie najbliższych, opieki Matki Bożej, a także zdrowia na dalsze lata życia. – napisali w liście wójt Stanisław Gorajczyk i przewodniczący rady gminy Adam Goraj. Samorządowcy odwiedzili Jubilata w dniu urodzin wręczając upominek.

Witold Orczyk (drugi od prawej), lato 1944 r. zb. Jerzego Wesołowskiego

Z kolei olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowało dla kapitana Orczyka w mediach społecznościowych akcję zbierania kartek z życzeniami. Własnoręcznie wykonane karki oraz filmy z nagraniami życzeń od internautów zostały przekazane jubilatowi.  

Kapitan Witold Orczyk nie jest jedynym stuletnim żołnierzem Obwodu Olkusz AK. W kwietniu bieżącego roku podobny jubileusz obchodził por. Mieczysław Rosół „Wąsik”, żołnierz placówki AK w Woli Libertowskiej i partyzant oddziału Mieczysława Tarchalskiego „Marcina”. Z kolei w październiku sto lat skończy kpt. Bolesław Gądek „Ryś”, który podobnie jak kpt. Orczyk, był żołnierzem oddziału partyzanckiego „Szarańcza” oraz członkiem Zrzeszenia WiN. Wspomnienia wszystkich wymienionych kombatantów można znaleźć na kanale Armia Krajowa Olkusz na YouTube.

Polecane

Zostań rekonstruktorem w naszej grupie!

Zostań rekonstruktorem w naszej grupie!

Rocznica zrzutu cichociemnych i święto 11. MBOT

Rocznica zrzutu cichociemnych i święto 11. MBOT

Zmarł ppor. Zdzisław Sierka

Zmarł ppor. Zdzisław Sierka

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: