Rekonstrukcja potyczki pod Udorzem z 1944 r.

Rekonstrukcja potyczki pod Udorzem z 1944 r.

16 lipca 2023 r. w Udorzu odbyły się uroczystości rocznicowe potyczki żołnierzy batalionu „Parasol” z Niemcami. Najbardziej wyczekiwanym przez mieszkańców punktem programu była rekonstrukcja historyczna wydarzeń sprzed 79 lat. 11 lipca 1944 r. grupa żołnierzy AK, odskakując z Krakowa po zamachu na gen. SS Wilhelma Koppego, natknęła się w Udorzu na niemiecką obławę.

Akcja specjalna „Koppe” była przedsięwzięciem zorganizowanym przez żołnierzy „Parasola” z Warszawy przy wsparciu krakowskiego Kedywu i żołnierzy Obwodu Olkusz „Olga” AK. Próbę zlikwidowania gen. Koppego dokonano pod Wawelem. Niestety niemiecki zbrodniarz przeżył zamach. Kolumna samochodowa z żołnierzami „Parasola” podczas odskoku z Krakowa stoczyła dwie potyczki. Pierwsza, pod Porębą Dzierżną, okazała się zwycięska. Niestety druga skończyła się tragedią. Akowcy zostali zaskoczeni w wąwozie pod Udorzem. Na miejscu śmierć ponieśli Wojciech Czerwiński „Orlik” i Stanisław Huskowski „Ali”. Wzięci do niewoli ranni – Halina Grabowska „Zeta”, Bogusław Niepokój „Storch” i Tadeusz Ulankiewicz „Warski” zostali zamordowani. W tydzień po akcji, podczas próby pogrzebu „Orlika” i „Alego” Niemcy zastrzelili mieszkańców Udorza – Franciszka i Władysława Kucyperów.

Tragiczne wydarzenia z 1944 r. pozostają żywe w pamięci mieszkańców Udorza i okolic. Co roku w wąwozie, gdzie zlokalizowany jest pomnik upamiętniający potyczkę, odbywają się obchody, poprzedzone mszą świętą w udorskiej kaplicy. Tym razem po raz pierwszy uroczystości zostały wzbogacone o inscenizację historyczną.

W widowisku wzięło udział około 30 rekonstruktorów oraz cztery zabytkowe pojazdy. Kolejne sceny i poprowadzona przez narratora opowieść przybliżyły historię przygotowań do akcji oraz główny epizod, tj. starcie z Niemcami. Całości dopełniała klimatyczna muzyka. Rekonstrukcję obejrzało ponad 200 widzów.

Podczas tegorocznych obchodów otwarto również Jurajski Szlak Pamięci Żołnierzy „Parasola”. Jest to szlak turystyczny wytyczony w oparciu o miejsca związane z odskokiem warszawiaków po akcji „Koppe”, starciem w Udorzu i późniejszą pomocą lokalnych struktur AK i mieszkańców dla ocalałych żołnierzy „Parasola”. Również 16 lipca 2023 r. w Kozłowie odsłonięty został pomnik Bolesława Gwiazdy „Oriona” (1913-1945) – szefa dywersji Podobwodu AK Żarnowiec Obwodu Olkusz. Warto dodać, że w domu Gwiazdów w Staszynie opatrywani byli uczestnicy akcji „Koppe”.

Organizatorami uroczystości byli Zarząd Powiatu Zawierciańskiego, Wójt Gminy Kozłów, Wójt Gminy Żarnowiec oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Zadanie publiczne „Wierni przysiędze AK – pamięci Bolesława Gwiazdy i członków Batalionu AK „Parasol”, którzy zginęli podczas odskoku pod Udorzem” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Galerię zdjęć z inscenizacji można zobaczyć na naszym profilu na facebooku. Autorem fotografii jest Karolina Wójcik.

Polecane

Zapraszamy na Rajd „Hardego”!

Zapraszamy na Rajd „Hardego”!

Zapraszamy na inscenizację potyczki pod Udorzem

Zapraszamy na inscenizację potyczki pod Udorzem

Partyzanckie wspomnienia – tom IV

Partyzanckie wspomnienia – tom IV

Zostań rekonstruktorem w naszej grupie!

Zostań rekonstruktorem w naszej grupie!

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: