Tworzymy największą bazę informacji o olkuskim ruchu oporu.

Tworzymy największą bazę informacji o olkuskim ruchu oporu.

Chcesz pochwalić się przed znajomymi książką ze wspomnieniami swojego przodka? Albo zaprowadzić dzieci na wystawę i pokazać im dziadka na zdjęciu? To bardzo proste! Nadszedł czas, żeby pochwalić się rodzinnym archiwum.

Ruszyła akcja zbiórki pamiątek po mieszkańcach ziemi olkuskiej, którzy podczas II wojny światowej byli zaangażowani w konspirację. Poszukujemy historii ludzi, którzy walczyli w oddziałach partyzanckich, grupach dywersyjnych, a także łączniczek, sanitariuszek, kurierów i innych członków ruchu oporu. Efektem inicjatywy będą:

  • książka „Partyzanckie wspomnienia”,
  • plenerowa wystawa „Polskie Państwo Podziemne na ziemi olkuskiej”,
  • internetowa „Olkuska Baza Żołnierzy Podziemia”.

Chcemy zachęcić lokalną społeczność do chwalenia się rodzinnymi pamiątkami związanymi z przodkami, którzy w latach 1939-1945 walczyli o wolność. Niezwykłe historie często leżą w szufladzie. Nasza inicjatywa jest szansą, żeby ujrzały one światło dzienne. Sukces naszej ubiegłorocznej akcji „Pochwal się pradziadkiem. Olkuszanie w Bitwie Warszawskiej 1920” każe nam przypuszczać, że i tym razem podobny pomysł przypadnie mieszkańcom do gustu.

mówi Mateusz Radomski, koordynator projektu, wiceprezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Olkuszu i archiwista Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

W ramach akcji można udostępnić m.in. wojenne wspomnienia przodków (w tym maszynopisy i rękopisy), archiwalne fotografie i dokumenty oraz biogramy i zdjęcia innych pamiątek (medali, mundurów, elementów żołnierskiego wyposażenia, rzeczy osobistych). Każdy darczyńca otrzyma zestaw upominków.

Zdjęcia lub skany pamiątek można przesyłać na adres: armiakrajowaolkusz@gmail.com lub przynieść do skopiowania w Muzeum Regionalnym PTTK w Olkuszu (ul. Rynek 20).

Książka „Partyzanckie wspomnienia” będzie gotowa we wrześniu. Otwarcie wystawy plenerowej „Polskie Państwo Podziemne na ziemi olkuskiej” zaplanowane jest na 26 września 2021 r. na olkuskim rynku. Z kolei internetowa baza będzie aktualizowana na bieżąco pod tym adresem.

Organizatorami akcji są olkuskie oddziały PTTK i Światowego Związku Żołnierzy AK. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Bieżące informacje dostępne na facebookowym wydarzeniu.

Polecane

Manewry Partyzanckie 2021

Manewry Partyzanckie 2021

Por. Czesław Grzanka odznaczony Medalem „Pro Patria”

Por. Czesław Grzanka odznaczony Medalem „Pro Patria”

Zagraniczne instytucje przekłamują historię Olkusza

Zagraniczne instytucje przekłamują historię Olkusza

Zobacz film o „olkuszaninie, który wygrał wojnę”!

Zobacz film o „olkuszaninie, który wygrał wojnę”!

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: