Tworzymy największą bazę informacji o olkuskim ruchu oporu.

Tworzymy największą bazę informacji o olkuskim ruchu oporu.

Chcesz pochwalić się przed znajomymi książką ze wspomnieniami swojego przodka? Albo zaprowadzić dzieci na wystawę i pokazać im dziadka na zdjęciu? To bardzo proste! Nadszedł czas, żeby pochwalić się rodzinnym archiwum.

Ruszyła akcja zbiórki pamiątek po mieszkańcach ziemi olkuskiej, którzy podczas II wojny światowej byli zaangażowani w konspirację. Poszukujemy historii ludzi, którzy walczyli w oddziałach partyzanckich, grupach dywersyjnych, a także łączniczek, sanitariuszek, kurierów i innych członków ruchu oporu. Efektem inicjatywy będą:

Chcemy zachęcić lokalną społeczność do chwalenia się rodzinnymi pamiątkami związanymi z przodkami, którzy w latach 1939-1945 walczyli o wolność. Niezwykłe historie często leżą w szufladzie. Nasza inicjatywa jest szansą, żeby ujrzały one światło dzienne. Sukces naszej ubiegłorocznej akcji „Pochwal się pradziadkiem. Olkuszanie w Bitwie Warszawskiej 1920” każe nam przypuszczać, że i tym razem podobny pomysł przypadnie mieszkańcom do gustu.

mówi Mateusz Radomski, koordynator projektu, wiceprezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Olkuszu i archiwista Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu.

W ramach akcji można udostępnić m.in. wojenne wspomnienia przodków (w tym maszynopisy i rękopisy), archiwalne fotografie i dokumenty oraz biogramy i zdjęcia innych pamiątek (medali, mundurów, elementów żołnierskiego wyposażenia, rzeczy osobistych). Każdy darczyńca otrzyma zestaw upominków.

Zdjęcia lub skany pamiątek można przesyłać na adres: armiakrajowaolkusz@gmail.com lub przynieść do skopiowania w Muzeum Regionalnym PTTK w Olkuszu (ul. Rynek 20).

Książka „Partyzanckie wspomnienia” będzie gotowa we wrześniu. Otwarcie wystawy plenerowej „Polskie Państwo Podziemne na ziemi olkuskiej” zaplanowane jest na 26 września 2021 r. na olkuskim rynku. Z kolei internetowa baza będzie aktualizowana na bieżąco pod tym adresem.

Organizatorami akcji są olkuskie oddziały PTTK i Światowego Związku Żołnierzy AK. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Bieżące informacje dostępne na facebookowym wydarzeniu.

Polecane

Zostań rekonstruktorem w naszej grupie!

Zostań rekonstruktorem w naszej grupie!

Rocznica zrzutu cichociemnych i święto 11. MBOT

Rocznica zrzutu cichociemnych i święto 11. MBOT

Zmarł ppor. Zdzisław Sierka

Zmarł ppor. Zdzisław Sierka

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: