Nasi weterani odznaczeni

Nasi weterani odznaczeni

Podczas tegorocznych uroczystości Święta Wojska Polskiego, olkuszanie mieli możliwość uczestniczyć w wydarzeniu, które prawdopodobnie już nigdy nie powtórzy się w podobnej formie. Przed Mszą świętą, w Bazylice Rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu zebrało się bowiem aż siedmioro lokalnych weteranów walk o niepodległość oraz rodziny tych, którzy nie mogli się pojawić. Liczba ta na pierwszy rzut oka może nie wydawać się zbyt pokaźna, niemniej warto podkreślić, że większość ze wspomnianych kombatantów ma ponad 90 lat.

Podniosłą uroczystość zapoczątkował Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, wręczając bądź przekazując sześciu osobom Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie to jest nadawane przez Prezydenta RP tym, którzy „od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 roku przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej”. Wśród odznaczonych znaleźli się:

– łącznik Oddziału „Surowiec” pod dowództwem Gerarda Woźnicy „Hardego” ppor. Józef Francik,
– żołnierz placówki AK w Kluczach ppor. Lucjan Kita „Skiba”,
– łącznik Józefa Mrówki „Mata” z Oddziału AK „Surowiec” hm. Ryszard Kowal „Tetetka”,
– więźniarka filii obozu Stutthof w Lęborku Anna Piłka,
– członek Armii Podziemnej (organizacji antykomunistycznej funkcjonującej na terenie Wolbromia) por. Edmund Rogalski,
– urodzona w obozie Auschwitz i jego więźniarka Stefania Wernik.


Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej postanowił ponadto przyznać dwa pamiątkowe wyróżnienia: odznakę „Kolumbowie rocznik ‘20” za udział w walce o niepodległą Rzeczpospolitą otrzymali łącznicy w Oddziale AK „Surowiec” por. Czesław Grzanka „Scyzoryk”, oraz ppor. Zdzisław Sierka „Iskierka”. Z kolei medal „Wierni Akowskiej Przysiędze” za wieloletnie zasługi w krzewieniu postaw patriotycznych odebrali żołnierz Batalionów Chłopskich-Armii Krajowej ze Strzegowej, a następnie weteran walk z ukraińskimi nacjonalistami por. Stefan Kosiór, a także zesłany z rodziną na Syberię łącznik Oddziału AK „Surowiec” ppor. Marian Wójcik. Symbolicznym podsumowaniem tego wyjątkowego święta było złożenie przez delegację nagrodzonych, której przewodniczyli hm. Ryszard Kowal i por. Czesław Grzanka, wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Polecane

Zmarł por. Edmund Rogalski

Zmarł por. Edmund Rogalski

1,5% podatku dla naszego Koła

1,5% podatku dla naszego Koła

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Zakończenie projektu 80. rocznicy obchodów Zgrupowania Partyzanckiego AK „Surowiec”

Zakończenie projektu 80. rocznicy obchodów Zgrupowania Partyzanckiego AK „Surowiec”

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: