Na partyzanckich ścieżkach

Na partyzanckich ścieżkach

26 września odbyła się 34. edycja Rajdu Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. Rajd „Hardego” to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Upamiętnia ona żołnierzy największego zgrupowania partyzanckiego na ziemi olkuskiej – zgrupowania „Surowiec” – oraz jego dowódcę, kpt. Gerarda Woźnicę „Hardego”.

Uczestnicy rajdu – m.in. młodzież szkolna, harcerze, ministranci, członkowie organizacji patriotycznych – podzieleni na kilkuosobowe zespoły, mieli do pokonania 16 km. Na trasie czekały na nich przygotowane przez rekonstruktorów zadania teoretyczne i praktyczne, związane z działalnością Armii Krajowej na ziemi olkuskiej. Wymagały one sprawności fizycznej, sprytu, decyzyjności oraz wiedzy historycznej. Śmiałkom uczestniczącym w inicjatywie przydała się również wytrzymałość na warunki atmosferyczne, ponieważ pogoda nie rozpieszczała. Wydarzenie odbyło się na trasie Ryczów-Złożeniec-Psiarskie-Ryczów.

Najlepiej przygotowane zadania wykonała drużyna ministrantów z parafii św. Maksymiliana w Olkuszu. Drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu. Trzeci w kolejności wynik wywalczył zespół Sekcji Młodzieżowej ŚZŻAK w Olkuszu.

Uczestnikom towarzyszył odtwarzany rockowy utwór „Hardy”, autorstwa pochodzącego z Ryczowa Piotra Smętka.

– Mam wielki szacunek dla partyzantów od „Hardego” za ich odwagę. A dlatego, że lubię pisać piosenki, postanowiłem w ten sposób upamiętnić zwykłych-niezwykłych wojowników z tej okolicy. Prócz tego znaczenie ma też tradycja rodzinna – mój ojciec, Wiktor Smętek działał w Społecznym Komitecie Pamięci Ryczowian, a wujek, Stefan Kajdan, był jednym z ocalałych z pacyfikacji Ryczowa, bardzo zaangażowanym w działalność patriotyczną. Piosenka „Hardy” jest dostępna na YouTube. Mam nadzieję, że dzięki temu dotrze do młodych ludzi i wzmocni zainteresowanie tematem. – mówi Piotr Smętek.

Organizatorami Rajdu byli PTTK Oddział Olkusz i Światowy Związek Żołnierzy AK w Olkuszu. Inicjatywa została wsparta także przez OSP w Ryczowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu oraz spółkę „Zamek” z Ogrodzieńca. Wydarzenie objęte było patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anny Pilarczyk.

Polecane

Nasi weterani odznaczeni

Nasi weterani odznaczeni

Ku pamięci żołnierzom AK!

Ku pamięci żołnierzom AK!

Nowy Zarząd!

Nowy Zarząd!

Manewry Partyzanckie AD 2022

Manewry Partyzanckie AD 2022

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: