Na partyzanckich ścieżkach

Na partyzanckich ścieżkach

26 września odbyła się 34. edycja Rajdu Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. Rajd „Hardego” to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Upamiętnia ona żołnierzy największego zgrupowania partyzanckiego na ziemi olkuskiej – zgrupowania „Surowiec” – oraz jego dowódcę, kpt. Gerarda Woźnicę „Hardego”.

Uczestnicy rajdu – m.in. młodzież szkolna, harcerze, ministranci, członkowie organizacji patriotycznych – podzieleni na kilkuosobowe zespoły, mieli do pokonania 16 km. Na trasie czekały na nich przygotowane przez rekonstruktorów zadania teoretyczne i praktyczne, związane z działalnością Armii Krajowej na ziemi olkuskiej. Wymagały one sprawności fizycznej, sprytu, decyzyjności oraz wiedzy historycznej. Śmiałkom uczestniczącym w inicjatywie przydała się również wytrzymałość na warunki atmosferyczne, ponieważ pogoda nie rozpieszczała. Wydarzenie odbyło się na trasie Ryczów-Złożeniec-Psiarskie-Ryczów.

Najlepiej przygotowane zadania wykonała drużyna ministrantów z parafii św. Maksymiliana w Olkuszu. Drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu. Trzeci w kolejności wynik wywalczył zespół Sekcji Młodzieżowej ŚZŻAK w Olkuszu.

Uczestnikom towarzyszył odtwarzany rockowy utwór „Hardy”, autorstwa pochodzącego z Ryczowa Piotra Smętka.

– Mam wielki szacunek dla partyzantów od „Hardego” za ich odwagę. A dlatego, że lubię pisać piosenki, postanowiłem w ten sposób upamiętnić zwykłych-niezwykłych wojowników z tej okolicy. Prócz tego znaczenie ma też tradycja rodzinna – mój ojciec, Wiktor Smętek działał w Społecznym Komitecie Pamięci Ryczowian, a wujek, Stefan Kajdan, był jednym z ocalałych z pacyfikacji Ryczowa, bardzo zaangażowanym w działalność patriotyczną. Piosenka „Hardy” jest dostępna na YouTube. Mam nadzieję, że dzięki temu dotrze do młodych ludzi i wzmocni zainteresowanie tematem. – mówi Piotr Smętek.

Organizatorami Rajdu byli PTTK Oddział Olkusz i Światowy Związek Żołnierzy AK w Olkuszu. Inicjatywa została wsparta także przez OSP w Ryczowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Ogrodzieńcu oraz spółkę „Zamek” z Ogrodzieńca. Wydarzenie objęte było patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anny Pilarczyk.

Polecane

IV Manewry Partyzanckie

IV Manewry Partyzanckie

Zmarł por. Edmund Rogalski

Zmarł por. Edmund Rogalski

1,5% podatku dla naszego Koła

1,5% podatku dla naszego Koła

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: