Światowy Związek Żołnierzy AK Olkusz

Światowy Związek Żołnierzy AK Olkusz

Józef Karoń

Józef Karoń (?-1935(?)), mieszkaniec Troksa, w 1919 r. wcielony do Wojska Polskiego. Walczył z bolszewikami w szeregach 2. Pułku Strzelców Podhalańskich w stopniu kaprala, jako dowódca plutonu. Za walki pod Kijowem w 1920 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych. Jednym z jego podkomendnych był jego brat, strz. Franciszek Karoń.

W nocy z dnia 28 na 29 VI [prawdopodobnie chodzi o 28/29 maja 1920 r.] przed akcją na Boryspol został wysłany kpr. Karoń Józef z 4 ludźmi na patrol wywiadowczy w kierunku Gregorewo-Martyszówka. W Gregorewo natknął się na silną placówkę nieprzyjacielską w sile 40 ludzi. Kapral Karoń atakuje ze swymi ludźmi placówkę granatami ręcznymi, bierze 4 ludzi do niewoli, K. M. [karabin maszynowy] z amunicją, kilkanaście kb. [karabinów], dwa wozy z prowiant. i amunicją i dwa konie.

Fragment uzasadnienia wniosku odznaczeniowego o Krzyż Walecznych. Wypad na Boryspol był próbą zabezpieczenia przyczółka po wschodniej stronie Dniepru po zdobyciu przez Wojsko Polskie Kijowa w maju 1920 r. Na zdjęciu polska placówka nad Dnieprem, 1920 (domena publiczna).

Materiały nadesłał wnuk brata, Ryszard Karoń. Opracował Konrad Kulig.

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: