Inscenizacja bitwy pod Krzywopłotami
Za nami inscenizacja bitwy pod Krzywopłotami, zorganizowana w oryginalnych legionowych okopach z 1914 r. Przy znakomitej pogodzie nasza inicjatywa zgromadziła na wzgórzu zamkowym w Bydlinie setki widzów.
Obchody rozpoczęły się od przemarszu kompanii honorowej Wojska Polskiego wraz z pocztami sztandarowymi i zgromadzonymi uczestnikami spod bydlińskiej szkoły na cmentarz parafialny. Tam uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. biskup Grzegorz Kaszak. Po zakończeniu celebry, prócz apelu pamięci i salwy honorowej, a także tradycyjnych przemówień przedstawicieli władz i składania kwiatów, w planie znalazło się wręczenie odznaczenia nadanego przez Prezydenta RP. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymał Mateusz Radomski – wiceprezes naszego koła, rekonstruktor Grupy Rekonstrukcji Historycznej V Batalionu Strzelców Olkuskich, historyk, archiwista i społecznik. Odznaczenie wręczył wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Po oficjalnej części przyszedł czas na inscenizację. Odbyła się ona pod zamkiem w Bydlinie, na wzgórzu Święty Krzyż. Walki legionistów oraz armii austro-węgierskiej z wojskami carskimi zostały odtworzone w oparciu o oryginalne okopy z 1914 r. Kolejne epizody widowiska – przygotowanie umocnień legionistów, ostrzał artyleryjski, starcie z rosyjskim patrolem oraz wyjście Legionów do natarcia – przedstawili rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej K.u.K Sturmtruppen, GRH Bellum oraz GRH V Batalion Strzelców Olkuskich.
– Jako organizatorzy obchodów, podobnie jak w ubiegłym roku, chcieliśmy wzbogacić uroczystości o niewątpliwą atrakcję dla mieszkańców i gości, jaką jest rekonstrukcja historyczna. Cieszymy się, że pogoda dopisała i wiele osób zdecydowało się spędzić czas na wspólnym obchodzeniu Narodowego Święta Niepodległości i naszej lokalnej rocznicy legionowej bitwy – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach Mirosław Macek.
Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wyrazem tego była kilkusetosobowa publiczność zgromadzona pod bydlińskim zamkiem. Zwieńczeniem obchodów były program artystyczny w wykonaniu uczniów SP w Bydlinie oraz koncert zespołu „Ziemia Kluczewska” GOK w Kluczach. Każdy uczestnik wydarzenia mógł również skosztować treściwej grochówki.
Bitwa pod Krzywopłotami była jednym z najkrwawszych starć Legionów Polskich w 1914 r. Józef Piłsudski określił ją mianem „legionowych Termopili”. Znaczenie tego starcia podkreśla fakt, że zostało ono wyszczególnione na tablicy nad Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wyróżniane są tam najistotniejsze epizody z historii polskiego oręża. 46 poległych pod Krzywopłotami legionistów jest pochowanych na cmentarzu w Bydlinie. Wśród nich jest dowódca jednej z kompanii, por. Stanisław Paderewski – przyrodni brat premiera Polski i światowej klasy pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Warto również wiedzieć, że w bitwie pod Krzywopłotami ranny został Stanisław Bytnar, ojciec słynnego z „Kamieni na szaniec” żołnierza AK Jana Bytnara „Rudego”.
Organizatorami obchodów 108. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami byli Wójt Gminy Klucze Norbert Bień wraz z GOK w Kluczach, Szkołą Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie i Stowarzyszeniem Otwarci Bydlin, zaś samą inscenizację przygotowali członkowie olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.