Inscenizacja bitwy pod Krzywopłotami

Inscenizacja bitwy pod Krzywopłotami

Za nami inscenizacja bitwy pod Krzywopłotami, zorganizowana w oryginalnych legionowych okopach z 1914 r. Przy znakomitej pogodzie nasza inicjatywa zgromadziła na wzgórzu zamkowym w Bydlinie setki widzów.

Obchody rozpoczęły się od przemarszu kompanii honorowej Wojska Polskiego wraz z pocztami sztandarowymi i zgromadzonymi uczestnikami spod bydlińskiej szkoły na cmentarz parafialny. Tam uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. biskup Grzegorz Kaszak. Po zakończeniu celebry, prócz apelu pamięci i salwy honorowej, a także tradycyjnych przemówień przedstawicieli władz i składania kwiatów, w planie znalazło się wręczenie odznaczenia nadanego przez Prezydenta RP. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymał Mateusz Radomski – wiceprezes naszego koła, rekonstruktor Grupy Rekonstrukcji Historycznej V Batalionu Strzelców Olkuskich, historyk, archiwista i społecznik. Odznaczenie wręczył wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.


Po oficjalnej części przyszedł czas na inscenizację. Odbyła się ona pod zamkiem w Bydlinie, na wzgórzu Święty Krzyż. Walki legionistów oraz armii austro-węgierskiej z wojskami carskimi zostały odtworzone w oparciu o oryginalne okopy z 1914 r. Kolejne epizody widowiska – przygotowanie umocnień legionistów, ostrzał artyleryjski, starcie z rosyjskim patrolem oraz wyjście Legionów do natarcia – przedstawili rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej K.u.K Sturmtruppen, GRH Bellum oraz GRH V Batalion Strzelców Olkuskich.


– Jako organizatorzy obchodów, podobnie jak w ubiegłym roku, chcieliśmy wzbogacić uroczystości o niewątpliwą atrakcję dla mieszkańców i gości, jaką jest rekonstrukcja historyczna. Cieszymy się, że pogoda dopisała i wiele osób zdecydowało się spędzić czas na wspólnym obchodzeniu Narodowego Święta Niepodległości i naszej lokalnej rocznicy legionowej bitwy – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach Mirosław Macek.
Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wyrazem tego była kilkusetosobowa publiczność zgromadzona pod bydlińskim zamkiem. Zwieńczeniem obchodów były program artystyczny w wykonaniu uczniów SP w Bydlinie oraz koncert zespołu „Ziemia Kluczewska” GOK w Kluczach. Każdy uczestnik wydarzenia mógł również skosztować treściwej grochówki.


Bitwa pod Krzywopłotami była jednym z najkrwawszych starć Legionów Polskich w 1914 r. Józef Piłsudski określił ją mianem „legionowych Termopili”. Znaczenie tego starcia podkreśla fakt, że zostało ono wyszczególnione na tablicy nad Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wyróżniane są tam najistotniejsze epizody z historii polskiego oręża. 46 poległych pod Krzywopłotami legionistów jest pochowanych na cmentarzu w Bydlinie. Wśród nich jest dowódca jednej z kompanii, por. Stanisław Paderewski – przyrodni brat premiera Polski i światowej klasy pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Warto również wiedzieć, że w bitwie pod Krzywopłotami ranny został Stanisław Bytnar, ojciec słynnego z „Kamieni na szaniec” żołnierza AK Jana Bytnara „Rudego”.
Organizatorami obchodów 108. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami byli Wójt Gminy Klucze Norbert Bień wraz z GOK w Kluczach, Szkołą Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie i Stowarzyszeniem Otwarci Bydlin, zaś samą inscenizację przygotowali członkowie olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

Polecane

Frekwencyjny rekord na 38. Rajdzie „Hardego”!

Frekwencyjny rekord na 38. Rajdzie „Hardego”!

38. Rajd „Hardego”

38. Rajd „Hardego”

IV Manewry Partyzanckie

IV Manewry Partyzanckie

Zmarł por. Edmund Rogalski

Zmarł por. Edmund Rogalski

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: