35. Rajd „Hardego” – zapowiedź

35. Rajd „Hardego” – zapowiedź

W sobotę 25 września 2021 r. na trasę wyruszą uczestnicy 35. Rajdu Pieszego Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. Na śmiałków czekają partyzanckie zadania przygotowane przez rekonstruktorów, a dla najlepszych zespołów przewidziane zostały nagrody. W wydarzeniu mogą wziąć udział drużyny od 3 do 11 osób. Zgłoszenia trwają do 24 września.


Rajd „Hardego” to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Upamiętnia ona żołnierzy największego zgrupowania partyzanckiego na ziemi olkuskiej, czyli zgrupowania „Surowiec” oraz jego dowódcę, kpt. Gerarda Woźnicę „Hardego”. Partyzanci z oddziału „Hardego” walczyli na ziemi olkuskiej w latach 1943-45, a jedną z wsi wspierających ich działalność było Chechło. To właśnie w oparciu o Chechło rozegra się tegoroczny Rajd.


Uczestnikami rajdu mogą być m.in. młodzież szkolna, harcerze, ministranci czy członkowie organizacji oraz po prostu rodziny i znajomi. Na trasie będą czekały na nich przygotowane przez rekonstruktorów zadania teoretyczne i praktyczne związane z działalnością Armii Krajowej na ziemi olkuskiej. Wymagały będą one sprawności fizycznej, sprytu, decyzyjności. Nie zaszkodzi również znajomość geografii turystycznej i realiów historycznych. W ramach zmagań uczestnicy otrzymają epokowe rekwizyty i odwiedzą historyczne miejsca.


Trasa rajdu tworzy pętlę o długości 15 kilometrów i została poprowadzona oznakowanymi szlakami turystycznymi w okolicy Pustyni Błędowskiej, przez Chechło, Błojec, Grabową i Hutki-Kanki.

– Rajd „Hardego” na stałe wpisał się do kalendarium wydarzeń patriotycznych i turystycznych w naszym regionie. Cieszymy się, że już po raz trzydziesty piąty możemy zaproponować mieszkańcom, szczególnie młodzieży, udział w tej inicjatywie. Mamy nadzieję, że pogoda nam dopisze i pozwoli w pełni korzystać z walorów krajoznawczych trasy

– mówi Barbara Stanek, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Olkuszu.


Organizatorami 35. Rajdu „Hardego” są olkuskie struktury PTTK oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Inicjatywę swoim patronatem objęło Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Patronat medialny z kolei sprawuje Gazeta Olkuska.

Polecane

Zmarł por. Edmund Rogalski

Zmarł por. Edmund Rogalski

1,5% podatku dla naszego Koła

1,5% podatku dla naszego Koła

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Zakończenie projektu 80. rocznicy obchodów Zgrupowania Partyzanckiego AK „Surowiec”

Zakończenie projektu 80. rocznicy obchodów Zgrupowania Partyzanckiego AK „Surowiec”

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: