35. Rajd „Hardego” – zapowiedź
W sobotę 25 września 2021 r. na trasę wyruszą uczestnicy 35. Rajdu Pieszego Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. Na śmiałków czekają partyzanckie zadania przygotowane przez rekonstruktorów, a dla najlepszych zespołów przewidziane zostały nagrody. W wydarzeniu mogą wziąć udział drużyny od 3 do 11 osób. Zgłoszenia trwają do 24 września.
Rajd „Hardego” to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Upamiętnia ona żołnierzy największego zgrupowania partyzanckiego na ziemi olkuskiej, czyli zgrupowania „Surowiec” oraz jego dowódcę, kpt. Gerarda Woźnicę „Hardego”. Partyzanci z oddziału „Hardego” walczyli na ziemi olkuskiej w latach 1943-45, a jedną z wsi wspierających ich działalność było Chechło. To właśnie w oparciu o Chechło rozegra się tegoroczny Rajd.
Uczestnikami rajdu mogą być m.in. młodzież szkolna, harcerze, ministranci czy członkowie organizacji oraz po prostu rodziny i znajomi. Na trasie będą czekały na nich przygotowane przez rekonstruktorów zadania teoretyczne i praktyczne związane z działalnością Armii Krajowej na ziemi olkuskiej. Wymagały będą one sprawności fizycznej, sprytu, decyzyjności. Nie zaszkodzi również znajomość geografii turystycznej i realiów historycznych. W ramach zmagań uczestnicy otrzymają epokowe rekwizyty i odwiedzą historyczne miejsca.
Trasa rajdu tworzy pętlę o długości 15 kilometrów i została poprowadzona oznakowanymi szlakami turystycznymi w okolicy Pustyni Błędowskiej, przez Chechło, Błojec, Grabową i Hutki-Kanki.
– Rajd „Hardego” na stałe wpisał się do kalendarium wydarzeń patriotycznych i turystycznych w naszym regionie. Cieszymy się, że już po raz trzydziesty piąty możemy zaproponować mieszkańcom, szczególnie młodzieży, udział w tej inicjatywie. Mamy nadzieję, że pogoda nam dopisze i pozwoli w pełni korzystać z walorów krajoznawczych trasy
– mówi Barbara Stanek, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Olkuszu.
Organizatorami 35. Rajdu „Hardego” są olkuskie struktury PTTK oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Inicjatywę swoim patronatem objęło Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Patronat medialny z kolei sprawuje Gazeta Olkuska.