Światowy Związek Żołnierzy AK Olkusz

Światowy Związek Żołnierzy AK Olkusz

Jan Stach (Stachowicz)

Jan Stach (Stachowicz) (1901-1996), syn Adama i Katarzyny. Urodzony w Sienicznie (pow. Olkusz), uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.

W 1916 r. ukończył szkołę powszechną w Olkuszu. Podczas wojny polsko-bolszewickiej został zmobilizowany do Wojska Polskiego. Służył w Zapasie Koni Dowództwa Okręgu Generalnego w Kielcach oraz w 23. Pułku Piechoty (w II batalionie, 2. kompanii ciężkich karabinów maszynowych). Po zakończeniu służby wojskowej zajął się rolnictwem. W 1933 r. wziął ślub ze Stefanią z d. Koryczan. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci – Kazimierza, Stefanii i Zuzanny. W 1967 r. Jan Stach zmienił nazwisko na Stachowicz. Został odznaczony Krzyżem za udział w Wojnie 1918-1921.

Materiały nadesłał prawnuk, Michał Kulig.

W Kielcach przydzielono mnie do zapasu koni dla wojska. Zadaniem było, aby każdy koń do transportu był zaszczepiony, okuty i wystrzyżony, następnie transportem kolejowym przewieziony do Warszawy. W Warszawie z rampy konie odbierane były przez wojsko albo pędzone przez nas do poszczególnych jednostek.

15 sierpnia [1920 r.] nad ranem, gdy było jeszcze ciemno, przystawiliśmy drabinę i zawieszałem wraz z innymi żołnierzami obraz Matki Boskiej przyniesiony przez księdza. Rano wysadzono ostatni most przez wojsko. Rosjanie próbowali trzykrotnie zakładać most pontonowy i nie udało się im. O godzinie 12 umilkły strzały i zaczęto mówić: cud nad Wisłą.

Fragmenty spisanych w 1991 r. wspomnień Jana Stacha (Stachowicza).

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: