35. Rajd „Hardego”

35. Rajd „Hardego”

W sobotę 25 września 2021 r. odbył się 35. Rajdu Pieszego Szlakami Walk Oddziału „Hardego”. Inicjatywa upamiętniła żołnierzy największego zgrupowania partyzanckiego AK na ziemi olkuskiej, czyli zgrupowania „Surowiec” oraz jego dowódcę, kpt. Gerarda Woźnicę „Hardego”.

Rajd „Hardego” to jedna z najstarszych tego typu inicjatyw w Polsce. Uczestnikami rajdu była młodzież szkolna, harcerze, ministranci czy członkowie organizacji oraz po prostu rodziny i znajomi. Na trasie czekały na nich przygotowane przez rekonstruktorów zadania teoretyczne i praktyczne związane z działalnością Armii Krajowej na ziemi olkuskiej. Wymagały one sprawności fizycznej, sprytu, decyzyjności. W ramach zmagań uczestnicy otrzymali epokowe rekwizyty i odwiedzili historyczne miejsca. W wydarzeniu wzięło udział 7 drużyn i ponad 20 rekonstruktorów.
Najwięcej punktów za wykonane zadania zebrali uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu. Patronem drużyny był Józef Lipa „Kukułka”, „Sewer” – członek komendy Obwodu Olkusz AK i działacz powojennej konspiracji antykomunistycznej.


Zakończenie Rajdu było okazją do spotkania pokoleń. Młodzież miała okazję porozmawiać m.in. z por. Czesławem Grzanką, łącznikiem w zgrupowaniu „Hardego” i prezesem koła ŚZŻAK w Kluczach. Kilka słów do zebranych skierował również Edward Krawczyk, syn Władysława Krawczyka „Graba”. „Grab” był jednym z najstarszych partyzantów „Hardego” – pełnił funkcję szefa oddziału, a miał za sobą pracę w Polskiej Organizacji Wojskowej podczas I wojny światowej, udział w walkach o granice II RP w szeregach 5. Batalionu Strzelców Olkuskich oraz zawodową służbę w 8. Pułku Ułanów w okresie międzywojennym.


Organizatorami 35. Rajdu „Hardego” były olkuskie struktury PTTK oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Inicjatywę patronatem objęło Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

tekst: Konrad Kulig

zdjęcia: Paweł Mocny

Polecane

IV Manewry Partyzanckie

IV Manewry Partyzanckie

Zmarł por. Edmund Rogalski

Zmarł por. Edmund Rogalski

1,5% podatku dla naszego Koła

1,5% podatku dla naszego Koła

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Świąteczno-noworoczne paczki oraz medale dla kombatantów. Kto może je otrzymać?

Szukaj

Zapraszamy na Facebooka

POLECAMY: